Članci i enciklopedije

Asparginska kiselina

Asparginska kiselina

Asparginska kiselina

Asparaginska kiselina igra ključnu ulogu u uklanjanju nusproizvoda koji sadrže proteinske prehrambene proizvode koji bi inače uzrokovali umor. Upoznajte asparaginsku kiselinu i pročitajte cijeli opis.

Opis

Asparginska kiselina

Prednosti konzumiranja i uloga u tijelu:

Asparaginska kiselina je jedna od 20 aminokiselina koje su osnovni sastavni dijelovi proteina. Ona pripada neesencijalnim aminokiselinama, što znači da naše tijelo samo proizvodi. Djeluje u našem tijelu. Asparaginska kiselina stimulira sinapse u središnjem živčanom sustavu i širi poruke od živaca do mozga. Ona igra vrlo važnu ulogu u pretvaranju ugljikohidrata u energiju. Točne razine asparaginske kiseline potrebne su za sintezu drugih biokemijskih tvari i aminokiselina u tijelu, a također je presudno za normalan metabolizam. Zato što je uključena u proizvodnju stanične energije, ona je odgovorna za normalnu razinu energije u tijelu. NADH (nikotinamid adenin dinukleotid) je aktivan koenzimski oblik vitamina B3. Asparaginska kiselina kreće NADH od glavnog tijela stanice do mitohondrija. Kao rezultat, nastaje adenozin trifosfat (ATP), kojeg naše tijelo koristi kao gorivo.

 

Nedostatak i simptomi:

Unatoč činjenici da naše tijelo proizvodi asparaginsku kiselinu, depresija i kronični umor mogu smanjiti količinu proizvedene asparaginske kiseline. Smanjena proizvodnja također može biti pogođena poremećajima prehrane, dijetama s visokim sadržajem bjelančevina, malnutriranjem i općim nedostatkom aminokiselina u tijelu. Najčešći simptom nedostatka asparaginske kiseline je ozbiljan umor koji se ne može eliminirati na bilo koji način. U slučaju nedostatka, najbolje je uživati u zdravoj, uravnoteženoj prehrani i odabrati hranu koja sadrži asparaginsku kiselinu. Možemo također pomoći pri potrošnji dodataka prehrani.

 

Preporučena dnevna doza:

Prilikom uzimanja prehrambenih dodataka slijedite upute proizvođača. Obično se preporučuje dnevna doza od 2.000 do 3.000 mg asparaginske kiseline.

 

Strani učinci ili predoziranje:

Simptomi kao što su akne, glavobolja, proljev, poremećaji raspoloženja i depresija mogu se pojaviti ako uzimate previše asparaginske kiseline. Većina korisnika koji redovito uzimaju asparaginske kiseline nema problema. Pojava nuspojava i predoziranja vrlo je rijetka.

 

Dobar izvor hranjivih tvari:

Među izvorima asparaginske kiseline ubrajamo:

  • Goveđe meso,
  • perutnina,
  • morski plodovi,
  • šećerna trska
  • melasa.

 

Dali ste znali?

Asparaginska kiselina nas opskrbljuje energijom, ali to nije jedini zadatak. Također uklanja toksine iz tijela. Asparaginska kiselina ima ključnu ulogu u uklanjanju nusprodukata prehrambenih bjelančevina koji bi inače uzrokovali umor, razdražljivost i nemogućnost koncentriranja. Također pridonosi poboljšanoj funkciji mozga, jer jača stanice koje čine mozak. Osim toga, stručnjaci vjeruju da povećani unos asparaginske kiseline u tijelu može ublažiti simptome kroničnog umora. Istraživanja su pokazala da su se kod 75 do 94% pacijenata koji pate od kroničnog umora, nakon redovite dugotrajne primjene dodataka prehrani s asparaginskom kiselinom, simptomi bolesti poboljšali.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Mapa stranice | Upotreba kolačića | Postavke kolačića