Članci i enciklopedije

Artičoka (Cynara scolymus)

Artičoka (Cynara scolymus)

Artičoka (Cynara scolymus)

Artičoke sadrže veliki broj antioksidanata. Brojni čimbenici načina života uzrokuju oksidaciju stanica, što pak vodi do oštećenja stanica, čime se ugrožava sposobnost tijela da se zaštiti od različitih toksina i bolesti. Jednostavne funkcije koje naše tijelo obavlja svaki dan proizvode spojeve koje nazivamo slobodni radikali.

Opis

Artičoka

Latinsko ime:

Cynara scolymus

Upotrebljivi dio:

List, srce artičoke

Druga imena:

Gardun

 

Opći opis i povijest:

Artičoka je povrće koje se danas uzgaja u mnogim predjelima svijeta s umjerenim ili suptropskim podnebljom, posebice u Francuskoj, Italiji, Španjolskoj, Belgiji i Kaliforniji. Trajnica je iz porodice glavočika koja može narasti do dva metara visine. Stabljike su grube, naborane i razgranate, dok su listovi umjereno veliki i jednakomjerno raspoređeni po stabljici. Gornja strana lista je tamno zelene boje, a donja je siva. Mesnati dio biljke poznajemo i pod nazivom "srce artičoke". Cvate u srpnju. Cvjetovi su plavo-ljubičaste boje.

Grčki mit kaže da je prva artičoka bila žena imenom Cynara koja je živjela na otoku Zinari. Bog Zeus koji je na spomenutom otoku posjetio brata Posejdona zaljubio se u nju i odlučio da će ju pretvoriti u božicu. Cynari je nedostajao dom te se s planine Olimp vratila na Zemlju. Zeus ju je u napadu bijesa pretvorio u prvu artičoku i tako je Cynara (latinsko ime za artičoku) ostala na Zemlji.

 

Korištenje u prehrani i upotreba:

Artičoke su poznate po iznimnom okusu. Svježe artičoke možemo dodati u salate, glavna jela i umake. Odlične su u kombinaciji s piletinom i sirom, a pripremiti ih možemo i na žaru.

 

Upotreba u zdravstvene svrhe:

Artičoke sadrže malo kalorija i masti. Odličan su izvor vlakana i antioksidanata koji pomažu spriječiti nastanak zatvora i smanjuju razinu lošeg kolesterola. Svježe su artičoke odličan izvor folne kiseline koja u ranoj trudnoći pomaže spriječiti oštećenje neutralne cijevi kod fetusa. Vitamin C u artičokama jača djelovanje imunološkog sustava i štiti nas od upala, dok vitamin K igra ključnu ulogu u održavanju zdravih kostiju. Artičoke su bogat izvor minerala koji nadziru otkucaje srca i krvni tlak te sudjeluju u proizvodnji crvenih krvnih stanica i sintezi koštane srži.

 

Jeste li znali? Novija istraživanja:

Artičoke sadrže veliki broj antioksidanata. Brojni čimbenici načina života uzrokuju oksidaciju stanica, što pak vodi do oštećenja stanica, čime se ugrožava sposobnost tijela da se zaštiti od različitih toksina i bolesti. Jednostavne funkcije koje naše tijelo obavlja svaki dan proizvode spojeve koje nazivamo slobodni radikali. Nekontrolirane količine slobodnih radikala predstavljaju veliki stres za tjelesne stanice. Artičoke sadrže sastojke koji neutraliziraju spomenute slobodne radikale i druge toksine iz okoliša, prije nego što oni u tijelu uzrokuju veću štetu.

Njemački liječnici preporučuju konzumaciju listova artičoke za liječenje probavnih i želučanih tegoba. Glavni izvor vlakana u artičokama predstavlja prebiotik inulin koji povećava udio "dobrih bakterija" u crijevima.

 
Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Mapa stranice | Upotreba kolačića | Postavke kolačića