Članci i enciklopedije

Ginko (Ginkgo biloba)

Ginko (Ginkgo biloba)

Ginko (Ginkgo biloba)

Ginko je najpoznatiji po svojoj sposobnosti sprječavanja nastanka demencije i Alzheimerove bolesti. Njegovo redovito korištenje regulira protok krvi kroz mozak. Ginko štiti živčane stanice od ozljeda koje mogu utjecati na nastanak Alzheimerove bolesti.

Opis

Ginko

Latinsko ime:

Ginkgo biloba

Upotrebljivi dio:

Sjemenke, jezgra koštice, listovi

Druga imena:

Dvokrpi ginko, japanska lijeska

 

Opći opis i povijest:

Ginko je drvo koje može narasti i do 30 metara visine. Živi je fosil jer je jedini potomak pradrveća čija je značajka razlikovanje spolova – neka su drveća muškog spola, a neka ženskog. Raste već 300 milijuna godina. Njegova su posebnost listovi koji podsjećaju na lepezu, a prepoznajemo ga i po njegovom iznimno dugom vijeku trajanja.

Drvo je otkriveno u Aziji gdje ga još i danas koriste u različite zdravstvene svrhe.

Izjavu da je ginko biloba živi fosil pripisujemo Charlesu Darwinu.

Poznata je i priča o drvu ginka koje je "preživjelo" eksploziju. Priča govori o ginku iz Hirošime koje je raslo 1,1 km dalje od mjesta na kojem je na kraju Drugog svjetskog rata završila atomska bomba. Drvo je preživjelo eksploziju bez većih deformacija.

Zasluge za popularnost ginka pripisuju se Franku Lloydu Wrightu, poznatom arhitektu 20. stoljeća, koji je obožavao drvo ginka i zbog čega se je drvo ubrzo pojavilo i u gradskim parkovima.

 

Korištenje u prehrani i upotreba:

Od listova ginka možemo pripremiti čaj, naime tako da šaku svježih listova prelijemo čašom vruće vode i pričekamo 7 minuta.

Jestive su i njegove koštice koje stimuliraju rad mozga i sprječavaju nastanak degenerativnih bolesti mozga.

Na tržištu postoje brojni pripravci od ginka, od kojih su najpopularnije kapsule i kapi. Čest je dodatak bezalkoholnim pićima i voćnim napicima.

 

Upotreba u zdravstvene svrhe:

Ginko je najpoznatiji po svojoj sposobnosti sprječavanja nastanka demencije i Alzheimerove bolesti. Njegovo redovito korištenje regulira protok krvi kroz mozak. Ginko štiti živčane stanice od ozljeda koje mogu utjecati na nastanak Alzheimerove bolesti.

Poboljšava vid i opće zdravlje očiju, a dokazano je i da sprječava nastanak glaukoma. Također sprječava makularnu degeneraciju – riječ je o degenerativnoj bolesti očiju koja slabi mrežnicu i može dovesti i do gubitka vida.

Iznimno je omiljena biljka koja poboljšava pamćenje. Koristiti ga možemo i preventivno, a uz to ga upotrebljavaju i ljudi koji su već suočeni s demencijom ili drugim degenerativnim bolestima mozga.

 

Jeste li znali? Novija istraživanja:

Vitiligo je bolest kod koje je riječ o uništavanju melanocita (stanica koje našoj koži daju boju). Prisutan je u obliku bijelih mrlja na koži, a može se pojaviti po čitavoj površini tijela. Jedan od glavnih uzroka za nastanak ove bolesti navodno je oksidativni stres. Ginko biloba ima antioksidativna svojstva koja mogu pomoći u zaustavljanju napredovanja bolesti ili ju čak i pobijediti.

 
Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Mapa stranice | Upotreba kolačića | Postavke kolačića