Članci i enciklopedije

Arginin

Arginin

Arginin

Istraživanja kažu da arginin može smanjiti upalu i time poboljšati zdravlje cijelog kardiovaskularnog sustava. Saznajte arginine i pročitajte cijeli opis ...

Opis

Arginin

Prednosti konzumiranja i uloga u tijelu:

Arginin je uključen u različite funkcije tijela. Promiče zacjeljivanje rana, pomažući bubrezima da uklone toksine iz tijela, održavajući odgovarajuću ravnotežu hormona i jačajući funkcioniranje imunološkog sustava, te otpuštajući krvne žile, zbog čega su mu nekoliko posljednjih godina stručnjaci pripisivali smanjenje rizika razvoja kardiovaskularnih bolesti.

U tijelu amino kiselina arginina se transformira u dušikov oksid - snažan neurotransmiter koji pomaže u otpuštanju krvnih žila i poboljšava cirkulaciju krvi kroz tijelo. Arginin može time poboljšati protok krvi u arterijama srca. Također nam može pomoći kod problema uzrokovanih erektilnim disfunkcijama.

 

Nedostaci i simptomi:

Nedostatak arginina može uzrokovati probleme kože, kao što su osip i gubitak kose. Arginin djeluje na protok krvi, tako da nedostatak arginina može smanjiti protok krvi u stanice kože. Može se dogoditi i usporeno zacjeljivanje rana, što može biti veliki problem u slučaju opeklina ili oštećenja kože. U rijetkim slučajevima, zbog nedostatka arginina razvija se jetrena jetra, koja može naposljetku dovesti do problema u normalnom funkcioniranju jetre, a time i problema s krvnim žilama.

Nedostatak je najčešći kod ljudi čija normalna prehrana ne sadrži dovoljno proteina. Oni pojedinci koji imaju zdravstvene probleme kao što su opekline, infekcije, sepsa i poremećaji sinteze ureje mogu zahtijevati dodatke koji sadrže arginine.

 

Preporučen dnevni unos:

Nema preporučene dnevne doze za konzumiranje arginina, jer naše tijelo obično proizvodi u dovoljnim količinama. Ako osoba odabere uzimanje dodataka koji sadrže arginin, treba uzeti u obzir preporučenu dnevnu dozu navedenu na pakiranju dodataka prehrani.

 

Strani učinci ili predoziranje:

Redovita primjena dodataka prehrani s argininom ne uzrokuje nuspojave tijekom razdoblja od 3 mjeseca. Kasnije se mogu pojaviti bolovi u trbuhu, nadutost, proljev i giht. U osoba s astmom, predoziranje arginina može izazvati probleme s disanjem.

 

Dobar izvor hranjivih tvari:

Arginin se može naći iu hrani životinja, kao i u hrani biljnog podrijetla. Sadrži mliječne proizvode (uglavnom mlijeko), perad, govedinu, svinjetinu, morske plodove, žitarice i orašasti plodovi, izvrstan prirodni izvor arginina.

 

Dali ste znali?

Istraživanja sugeriraju da arginin može smanjiti upalu i time poboljšati zdravlje cijelog kardiovaskularnog sustava. Prema mišljenju mnogih stručnjaka, prehrambene dodatke koji sadrže arginin trebaju prvenstveno uživati osobe koje imaju povećan rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Arginin bi također trebao biti izvrsna prevencija protiv pojave moždanog udara.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Mapa stranice | Upotreba kolačića | Postavke kolačića