Članci i enciklopedije

Ulje maline

Ulje maline

Ulje maline

Oksidacija je jedan od glavnih uzroka za preranu pojavu znakova starenja. Upotrebom ulja maline možemo smanjiti njen učinak i na taj način usporiti nastanak znakova starenja. Elaginska kiselina koja se nalazi u ulju maline može nam pomoći u borbi protiv bora. Održava kožni kolagen čvrstim i postojanim.

Opis

Ulje maline dobiva se od:

Ime biljke: Malina
Latinsko ime biljke: Rubus idaeus

Druga imena za ulje: /

 

Opći opis biljke i postupak proizvodnje:

Malina je grm iz porodice ruža kojeg prepoznajemo po plodovima ljubičasto-crvene boje. Plod biljke također se naziva malina. Riječ je o trajnici s drvenom stabljikom koja na svojoj površini ima sitne bodlje.

Ulje maline dobiva se iz sjemenki maline. Ima snažan antioksidativan učinak. Sadrži vitamine A i E te omega-3, 6 i 9 masne kiseline. Riječ je o hladno prešanom ulju koje je zbog visokog udjela esencijalnih masnih kiselina jedinstveno, a ujedno ima dugačak rok trajanja. Jedna od njegovih posebnosti u usporedbi s drugim uljima je i ta da ulje maline ima UV-A i UV-A zaštitna svojstva, zahvaljujući kojima ga možemo koristiti i kao zaštitu tijekom sunčanja. U postupku obrade hladnim prešanjem sjemenki slijedi namakanje osušenih malina u ulju.

Ulje maline prepoznajemo po blagom, ugodnom mirisu te po značajnoj blijedo zlatnoj boji.

 

Upotreba:

Ulje maline često se koristi u pripremi krema, losiona i seruma za njegu kože. Koristiti ga možemo kao nosivo ulje kod pripreme ulje za masažu, a iznimka nije niti njegova upotreba kod uklanjanja šminke s lica.

Hidratizira kožu i poboljšava njenu elastičnost te smanjuje nastanak bora i suhe kože. Uz njegovu pomoć možemo ublažiti nadraženu i upaljenu kožu sklonu svrbežu, a može nam služiti i kao pomoć kod rasta zdrave i snažne kose.

 

Recepti:
U svoj omiljeni šampon ili balzam dodajte 2-3 kapi ulja maline. Dodati ga možemo i u kreme, losione, odstranjivače šminke, gelove za tuširanje i balzame za usne.

Pripremiti možemo i kremu za sunčanje. Potrebno nam je:

●      ½ šalice bademovog ili maslinovog ulja,

●      ¼ šalice kokosovog ulja,

●      ¼ šalice pčelinjeg voska,

●      2 žličice cinkovog oksida,

●      1 čajna žličica malinovog ulja,

●      2 žlice karite maslaca.

Sve sastojke, osim cinkovog oksida, pomiješamo u staklenoj čaši. Srednje veliki lonac napunimo s nekoliko centimetara vode, u nju stavimo staklenu čašu i zagrijemo na umjerenoj vatri. Povremeno pomiješamo sastojke, a kada se u potpunosti stope dodamo i cinkov oksid. Smjesu dobro promiješamo i premjestimo u posudu za pohranu. Čuvamo na sobnoj temperaturi.

Ulje maline ne koristi se u kulinarstvu.

 

Jeste li znali? Novija istraživanja:

Oksidacija je jedan od glavnih uzroka za preranu pojavu znakova starenja. Upotrebom ulja maline možemo smanjiti njen učinak i na taj način usporiti nastanak znakova starenja.

Elaginska kiselina koja se nalazi u ulju maline može nam pomoći u borbi protiv bora. Održava kožni kolagen čvrstim i postojanim.
 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Mapa stranice | Upotreba kolačića | Postavke kolačića